Anuarul Institutului Italo-Român de Studii Istorice nr. VII/ 2010

Annuario dell’Istituto di Studi Italo-Romeno

Anul 2010 a început prin concentrarea eforturilor îndreptate spre finalizarea traducerilor şi corecturilor în vederea publicării Anuarelor numărul V şi VI editate cu sprijinul Universităţii Sapienza din Roma şi respectiv a Autorităţii Naţionale pentru Cercetare Ştiinţifică Bucureşti, cât şi a volumului Imagine reflectată. Momente de istorie comparată. Lucrările sesiunii italo-române, Cluj- Napoca-Alba Iulia, 8-9 septembrie 2008, tipărit cu contribuţia Facultăţii de Istorie şi Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. Şi-a adus aportul aceeaşi echipă formată din: Gheorghe Mândrescu, Giordano Altarozzi şi Ioana Mândrescu. Viaţa filialei Institutului de la Târgu Mureş, în care colegul dr. Giordano Altarozzi s-a implicat din plin, ne-a adus un eveniment deosebit prin hotărârea Senatului Universităţii „Petru Maior” de a acorda titlul de Doctor Honoris Causa, colegului nostru profesorul Antonello Biagini, festivitate ce a avut loc la 21 octombrie 2010, în prezenţa corpului profesoral şi a studenţilor din importantul centru universitar şi cultural transilvan şi cu participarea numeroşilor noştri prieteni şi colaboratori din diverse centre ale ţării.

ISSN-L: 1841-012X, ISSN 2457-4333

Fii primul care adaugi o recenzie la „Anuarul Institutului Italo-Român de Studii Istorice nr. VII/ 2010”