Anuarul Institutului Italo-Român de Studii Istorice nr. VI/ 2009

Annuario dell’Istituto di Studi Italo-Romeno

Prezentul volum este al şaselea dintr-o serie care a început în anul 2004 cu volumul de debut, serie ilustrând activitatea Institutului Italo-Român de Studii Istorice înfiinţat la 1 mai 2003 în cadrul Facultăţii de Istorie şi Filosofie a Universităţii Babeş -Bolyai din Cluj-Napoca.

Anuarul este o dovadă concretă a existenţei unei colaborări strânse între cadrele didactice, cercetători, doctoranzi, doctori şi studenţi din Italia şi România, urmărind necesitatea cunoaşterii, formării şi apropierii fireşti din cadrul familiei Uniunii Europene. Volumele slujesc în primul rând activităţii studenţilor şi cercetătorilor fiind un instrument util în cadrul cursurilor inţiate pe aceste teme în Italia şi în România. Anuarul este bază, sprijin şi liant pentru existenţa, întărirea şi continuarea acestui tip de activitate comună.

ISSN 1841-012X

Fii primul care adaugi o recenzie la „Anuarul Institutului Italo-Român de Studii Istorice nr. VI/ 2009”