De la Universitatea „Regele Ferdinand I” la Universitatea „Babeș-Bolyai(1948-1959) reprezintă al doilea volum de istorie universitară clujeană, care tratează primul deceniu de după instituționalizarea comunismului în România.

Cercetarea noilor organizări universitare clujene și descrierea cu detalii oferite de surse variate (arhiva universitară, anuare, memorialistică, legislație a învățământului ș.a.) a noilor exigențe studențești au avut în vedere specificul politico-ideologic al vremii. Denumirea instituției de învățământ superior clujean a fost schimbată în 1948 din Universitatea „Regele Ferdinand I” în Universitatea „Victor Babeș”. Reforma învățământului din august 1948 a vizat reorganizarea universitară sub toate aspectele ei: selecția corpului profesoral, admiterea studenților, programele, cursurile, într-un cuvânt întreaga activitate didactică și științifică.

Istoria universitară clujeană din primul deceniu al comunismului românesc a însemnat încadrarea ei în orizontul revoluției culturale, dar și în contextul unui efort perseverent al Universității clujene de a-și păstra și promova prestigiul intern și internațional.

Cuprins

I. Comunismul, etapa schimbărilor radicale …16
II. Retrospective jubiliare la Universitatea din Cluj … 35
III. Universitatea din Cluj şi revoluţia culturală din anul 1948 … 51
IV. Reforma învăţământului superior şi consecinţele ei la Universitatea „ Victor Babeş” din Cluj … 86
V. Corpul didactic al Universităţii „ Victor Babeş” (1948-1959) … 133
VI. Activitatea didactică şi ştiinţifică a profesorilor (1948-1959). Reforma programei, cursurilor şi manualelor universitare … 209
VII. Munca „lucrătorilor ştiinţifici” din Universitatea „V. Babeş” (1948 -1959) … 247
VIII. Studenţimea şi viaţa studenţească în anii ’50 … 272
IX. Unificarea Universităţii „ Victor Babeş” cu Universitatea „János Bolyai”: formarea Universităţii „Babeş- Bolyai” (1959) … 326

ISBN: 978‐606‐37‐1043‐8

Important: instrucțiuni de utilizare / instructions for use

ATENȚIE: Cărțile în format ebook nu sunt returnabile!

Formatul paginii

17×24 cm

Nr. pagini

Forma cartii