Fundamente despre competenţe. Teorie şi aplicaţii

Stoc epuizat

Lucrarea ”Fundamente despre competenţe. Teorie şi aplicaţii” de Maria Eliza Dulamă este inclusă în domeniul Ştiinţe ale Educaţiei deoarece prezintă, în primul rând, o teorie a competenţelor în care se defineşte conceptul de competenţă, menţionândud-se atributele acestui concept, se prezintă o tipologie a competenţelor, descriindu-se fiecare tip prezentat, se exemplifică o metodologie a formării unei competenţei şi o metodologie a evaluării nivelului de competenţă al unei persoane. Lucrarea este fundamentată pe o bibliografie bogată şi actualizată din domeniile Ştiinţe ale Educaţiei, Psihologie şi Didactica specialităţii (Geografie), dar conţinuturile sunt abordate din perspectiva educaţiei şi urmărind ca scop oferirea unei teorii logice şi a unei metodologii viabile, care va fi utilă atât autorilor de programe şcolare şi manuale, cât şi profesorilor de diverse discipline din învăţământul preuniversitar şi universitar.

ISBN: 978-973-595-177-1

Fii primul care adaugi o recenzie la „Fundamente despre competenţe. Teorie şi aplicaţii”