Globalizarea şi religia la începutul secolului XXI

Stoc epuizat

Cartea explorează modalităţile prin care, în loc să cauzeze privatizarea, declinul şi în cele din urmă dispariţia religiei, modernizarea pare să fi contribuit, mai degrabă, la un reviriment al acesteia, pe plan global. Resurgenţa globală a religiei poate fi considerată un rezultat al proceselor globalizării, dar şi o reacţie la tendinţele de secularizare şi de relativizare ale sistemului global. Recunoscând importanţa crucială a religiei în contextul lumii noastre globalizate, lucrarea de faţă îşi propune să-şi aducă contribuţia la o mai bună înţelegere a relaţiei dintre religie şi globalizare, într-un mod relevant pentru disciplina relaţiilor internaţionale, ţintind, în acelaşi timp, la umplerea unei nişe existente în literatura română de specialitate, privitor la acest aspect. Pluralismul metodologic, determinat de caracterul interdisciplinar, îi conferă acestei lucrări o semnificaţie deosebită. Lucrarea de faţă se plasează la intersecţia dintre disciplina relaţiilor internaţionale, teologiei, politologiei şi sociologiei şi a utilizat metode expozitive, analitice şi critice, pe alocuri normative. Volumul se adresează atât mediului academic, studenţilor şi profesorilor deopotrivă, cât şi publicului larg, în condiţiile în care cele două fenomene – globalizarea şi religia – şi relaţia dintre acestea ne afectează deopotrivă pe toţi, marcându-ne vieţile într-o măsură fără precedent.

ISBN  978-973-610-769-6

Fii primul care adaugi o recenzie la „Globalizarea şi religia la începutul secolului XXI”