În stoc (poate fi pre-comandat)

Cartea elaborată de domnul Mircea-Florin Cricovean a fost redactată cu un limbaj elevat și într-o formă cursivă și accesibilă, cu o argumentație temeinică și clară. Apreciem că în elaborarea capitolelor cărții propuse spre publicare la Editura Presa Universitară Clujeană din Cluj-Napoca, domnul preot dr., economist dr. și jurist Mircea-Florin Cricovean a utilizat o pluralitate de instrumente de investigație științifică și metode care au fost adaptate obiectivelor vizate în susținerea demersurilor teoretice și demonstrative, precum și pentru argumentarea propunerilor formulate, a diverselor poziționări și interpretări.

Prof. univ. dr. Emeritus Ioan TALPOŞ – Universitatea de Vest din Timișoara

Lucrarea cu titlul Facilități fiscale sau privilegii? Elemente de drept canonic, financiar și fiscal privitoare la susținerea financiară a unităților de cult religios”,  reprezintă o continuare a cercetărilor efectuate de autor în acest domeniu, începând cu volumul „Finanțare sau autofinanțare? Evaluări canonico-juridice și economice privitoare la susținerea financiară a unităților de cult religios”, apărută în anul 2018 la Editura Andreiana, continuând cu teza de doctorat „Studiu privind finanțarea unităților de cult din cadrul Bisericii Ortodoxe Române” publicată la Editura Presa Universitară Clujeană, în anul 2022, și cu studii și articole în reviste de specialitate privind finanțarea cultelor religioase de către stat sau facilitățile fiscale de care se bucură unitățile de cult religios din România.

Prof. univ. dr. Gheorghe MATEI – Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor – Universitatea din Craiova

ISBN: 978-606-37-1772-7

CRICOVEAN Mircea-Florin