Formarea reprezentărilor în învățământul primar, la științe

„Formarea reprezentărilor în învățământul primar, la științe” este o teză de doctorat din domeniul „Științe ale educației”, susținută public în luna octombrie 2023, la Universitatea „Babeș-Bolyai”, din Cluj-Napoca. Teza de doctorat este structurată în patru capitole. Primul capitol cuprinde: o introducere în subiectul tezei și problematica cercetării, câteva repere teoretice privind reprezentările, o selecție de teorii relevante pe care se fundamentează învățarea la științe și pe baza cărora sunt concepute studiile, starea curentă a domeniului studiat și o argumentare a relevanței cercetării. În capitolul al doilea, sunt prezentate obiectivele şi metodologia generală a cercetării. În capitolul al treilea, se prezintă patru studii: un studiu calitativ bazat pe ancheta fenomenologică și trei studii cvasi-experimentale. Capitolul al patrulea cuprinde concluzii referitoare la: relația dintre teorie și aplicațiile practice, realizarea obiectivelor cercetării și confirmarea ipotezelor, implicațiile tezei, limitele și direcțiile viitoare de cercetare. La finalul tezei sunt incluse referințele și anexele. Teza de doctorat aduce contribuții valoroase la literatura din domeniul științelor educației, rafinează proceduri metodologice, relevante pentru cercetările fenomenologice și cele cvasi-experimentale desfășurate în clasele de elevi și dezvăluie modalități eficiente de aplicare a metodelor didactice și a mijloacelor de învățământ în predarea și învățarea la științe. Teza oferă repere teoretice, metodologice și  practice care pot constitui premise pentru educația științifică, pentru cercetarea educațională și prefigurează direcții pentru cercetări viitoare.

Prof. dr. Daniela PAHOME

ISBN: 978-606-37-1980-6

PAHOME Daniela

S-ar putea să-ți placă și…