Istoria artei la Universitatea din Cluj – Vol. I (1919-1987)

În prezenta lucrare, actualii istorici clujeni ai artei își identifică până la capăt tradiția pe umerii căreia stau și aduc un omagiu binemeritat antecesorilor care le-au pregătit premisele. Mai mult decât atât, Nicolae Sabău, Vlad Țoca și Corina Simon etalează în mod elocvent valoarea școlii clujene de istoria artei și probează cu argumente numeroase importanța și productivitatea acestei discipline în istoria universitară clujeană. Prin cercetările și contribuția lor capătă, încă o dată, profil competitiv Catedra Istoriei Artei a Universității Babeș-Bolyai, fiecare dintre contributorii la fermecătorul volum de față confirmându-și, în același timp, statura în raport cu trecutul, dar și față de prezentul istoriei contemporane a artei.

ISBN 978-973-595-105-4
ISBN 978-973-595-106-1