Relaţiile româno-turce în perioada modernă/ Romanian-Turkish relations in the modern times

Volumul apărut sub egida ISACCL și a Institutului de Turcologie din cadrul Universității Babeș-Bolyai, conține 13 studii redactate profesorii și cercetătorii Adina Fodor, Tasin Gemil, Valentin Naumescu, Mihail E. Ionescu, Marian Zidaru, Călin Felezeu, Melike Roman, Nagy Pienaru și Mustafa Mehmet, Radu Ștefan Vergatti, Claudiu Turcitu, Dan Prodan, cărora li se adaugă studiul introductiv semnat de Emil Constantinescu, președintele Consiliului științific al ISACCL. Volumul este deschis și de trei discursuri susținute de acad. Ioan-Aurel Pop, fostul ambasador al Turciei la București, Osman Koray Ertaș și de către Yasemin Melez Bicer, președinta TIKA București, cu ocazia conferinței Cercetări privind relațiile dintre România și Turcia în perioada 1878-2018, ce a avut loc în septembrie 2018, cu ocazia împlinirii a 140 de ani de relații diplomatice între România și Turcia. Volumul este bilingv, în limbile română și engleză. Prefața volumului este semnată de Tasin Gemil.

ISBN: 978-606-37-1191-6

TASIN Gemil, DELEANU Simona