Universitatea din Cluj în perioada interbelică – Volumul III

În stoc (poate fi pre-comandat)

Facultatea de Litere și Filosofie

Prima lucrare de amploare, în patru volume, dedicată Universității din Cluj în perioada interbelică, apare acum, când se celebrează centenarul școlii superioare românești în cetatea de pe Someș. Este momentul potrivit pentru ca cea mai veche, mai mare și mai prestigioasă universitate din România să aibă o asemenea istorie, fiindcă istoria noastră este viața noastră.

După o sută de ani de activitate sub auspicii românești, emulii erau datori cu o operă de aducere aminte, de elogiere și de reconsiderare a tot ceea ce s-a întâmplat în primele două decenii de funcționare, când s-au pus bazele tuturor marilor specializări viitoare și ale tuturor celorlalte universități care se afirmă în Clujul contemporan.

Ioan-Aurel Pop

ISBN set: 978-606-37-0620-2
ISBN vol: 978-606-37-0623-3

Fii primul care adaugi o recenzie la „Universitatea din Cluj în perioada interbelică – Volumul III”