A mikrókörnyezeti tényezok hatása a szociális kompetencia fejlodésére óvodáskorban

Óvodás korban a gyermekek társas kapcsolatai kiszélesednek, a társas viselkedés a családon kívüli környezetben is megfigyelhető és fejleszthető. Az óvodai környezet gazdag táptalajt nyújt a szociális fejlődéshez, ennek hatékonysága azonban, úgy véljük, növelhető az életkori, nemi és társadalmi meghatározottság ismeretében.
A jelen kutatás az erre alkalmas legkorábbi életszakaszban, 3-6 éves korban, elsősorban a csoporttársakkal való interakcióban vizsgálja a gyermekek társas készségeit. Feltárja a korra és nemre vonatkozó sajátosságokat, de legfőbb tudományos nóvuma, hogy megpróbálja feltérképezni, milyen társadalmi-kulturális tényezők befolyásolják a szociális kompetencia mutatóit a család szociökonómiai, családszerkezeti, életmódbeli jegyein keresztül. A könyvben a szociális kompetencia komplex értelmezésével találkozunk: a kutatás az interperszonális megküzdéseket, a társas képességek és készségek fejlettségét, valamint a kortárscsoportban szerzett közkedveltséget, illetve az ezek közötti kapcsolatot egyaránt vizsgálja. Az eredmények egy sajátos térségi kultúrában értelmezhetőek: a mintát kb. 500 romániai városi környezetben (Marosvásárhelyen), magyar tannyelvű csoportban „tanuló” gyermek képezte.
A magyar pedagógiai gondolkodás az egyén pszichés jellegzetességeit részesíti előnyben, és elhanyagolja a gyermeknek a társadalmi kontextusba helyezését mind a szakirodalomban, mind a pedagógiai módszerek kiválasztásában. Tanulmányunkkal a szociológiai tényezők fontosságát szeretnénk kiemelni, ugyanis a gyermekek mikrokörnyezetének, és annak szélesebb körű társadalmi meghatározottságának az ismerete körültekintő döntésekhez segítheti hozzá a szakembereket a preventív vagy intervenciós jellegű beavatkozásokban.

La vârsta preșcolară, relațiile sociale ale copiilor se extind, iar comportamentul social poate fi observat și dezvoltat și în medii în afara familiei. Mediul de la grădiniță oferă un teren ideal pentru dezvoltarea socială, dar eficacitatea sa, credem noi, poate fi sporită prin cunoașterea factorilor sociali determinanți, respectiv a factorilor de vârstă și sex.
Prezenta cercetare examinează abilitățile sociale ale copiilor în cel mai devreme stadiu posibil al vieții, la vârsta de 3-6 ani, în principal în interacțiunea cu colegii de grup. Acesta explorează particularitățile vârstei și genului, dar principala sa noutate științifică este de a încerca să cartografieze ce factori socio-culturali influențează indicatorii competenței sociale prin intermediul caracteristicilor socioeconomice, familiale și ale stilului de viață al familiei. În carte, întâlnim o interpretare complexă a competenței sociale: cercetarea examinează abordarea interpersonală, dezvoltarea abilităților și abilităților sociale și popularitatea câștigată în grupul de colegi, precum și relația dintre aceștia. Rezultatele pot fi interpretate într-o cultură regională specifică: eșantionul a constat din 500 de copii care „învață” într-un grup vorbitor de limba maghiară într-un mediu urban din România (Târgu Mureș).
Gândirea pedagogică maghiară favorizează caracteristicile psihice ale individului și neglijează plasarea copilului într-un context social atât în ​​literatură, cât și în alegerea metodelor pedagogice. Cu studiul nostru, am dori să subliniem importanța factorilor sociologici, deoarece cunoașterea micromediului copiilor și a definiției sale sociale poate ajuta specialiștii să ia decizii prudente în intervențiile preventive sau intervenționale.

ISBN: 978-606-37-0304-1

Greutate ,38 kg

LAZSÁDI Csilla

broșată / paperback